Uganda Government Gazette dated 2018-06-26 number 31

THE REPUBLIC OF UGANDA
The iTHE REPUBLIC OF UGANDA

Uganda Gazette
R e g i s t e r e d a t the Published
General Post Officefo r
transm ission w ithin by
E a st A fr ic a as a
Newspaper Authority

Vol. CXI No. 31 26th June, 2018 Price: Shs. 5,000

CONTENTS Page SCHEDULE C:
The Electoral Commission Act—Notice ... 977-978 DISTRICT DIRECTLY ELECTED COUNCILLOR,
The Ministry of Works and Transport—Notice 979 KIBALE TOWN COUNCIL.
Advertisements ... ... ... ... 979-980
Candidate’s Name Political Party/Organisation
National Resistance Movement
1. Olupot Emmanuel
(Unopposed)

General Notice No. 482 of 2018. SCHEDULE D:
DISTRICT WOMEN COUNCILLOR,
THE PARLIAMENTARY ELECTIONS ACT, AGULE/AGULE TOWN COUNCIL.
Candidate’s Name Political Party/Organisation
ACT NO. 17 OF 2005
National Resistance Movement
Section 28 (l)(b) 1. Akia Sarah
(Unopposed)

AND SCHEDULE E:
SUB-COUNTY CHAIRPERSON,
THE LOCAL GOVERNMENTS ACT, AGULE TOWN COUNCIL.
CAP. 243 Candidate’s Name Political Party/Organisation

Section 172 1. Okia Simon National Resistance Movement
2. Okurut John Forum For Democratic Change
NOTICE
SCHEDULE F:
SUB-COUNTY CHAIRPERSON, KIBALE TOWN
PUBLICATION OF LIST OF NOMINATED COUNCIL.
CANDIDATES FOR PURPOSES OF THE
Candidate’s Name Political Party/Organisation
PARLIAMENTARY BY-ELECTION FOR THE
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE TO 1. Imakit Charles Independent (Chair)
PARLIAMENT AND LOCAL GOVERNMENT 2. Ochieng Simon Peter National Resistance Movement
COUNCIL ELECTIONS, PALIISA DISTRICT.
SCHEDULE G:
NOTICE IS HEREBY GIVEN by the Electoral SUB-COUNTY DIRECTLY ELECTED
Commission in accordance with Section 28 (l)(b) of the COUNCILLOR, AGULE TOWN COUNCIL,
Parliamentary Elections Act of 2005 (as amended) and subject KADODIO WARD.
to Section 172 of the Local Governments Act, Cap. 243, that
Candidate’s Name Political Party/Organisation
the list of nominated candidates in the Schedules to this Notice
are hereby published for purposes of the by-election for the 1. Asio Martha Forum For Democratic Change
District Woman Representative to Parliament and Local 2. Olupot David National Resistance Movement
Government Council elections in Paliisa District.
SCHEDULE H:
SCHEDULE A: SUB-COUNTY DIRECTLY ELECTED
DISTRICT WOMAN REPRESENTATIVE TO COUNCILLOR, AGULE TOWN COUNCIL,
PARLIAMENT. ODUSAI WARD.
Candidate’s Name Political Pa rty/Organ isation Candidate’s Name Political Party/Organisation
National Resistance Movement National Resistance Movement
1. Alupo Faith 1. Okalebo Charles
(Unopposed) (Unopposed)

SCHEDULE I:
SCHEDULE B:
SUB-COUNTY DIRECTLY ELECTED
DISTRICT DIRECTLY ELECTED COUNCILLOR,
COUNCILLOR, AGULE TOWN COUNCIL,
AGULE TOWN COUNCIL.
PASIA WARD.
Candidate's Name Political Party/Organisation
Candidate’s Name Political Party/Organisation
1. Osako Nicholas Epaja National Resistance Movement 1. Olemukol Moses National Resistance Movement
2. Otim Philip Forum For Democratic Change 2. Omaiga Robert Forum For Democratic Change