Uganda Government Gazette dated 2010-05-31 number 33

271

M 1 HE REPUBLIC OF L'GAN'DA
The f
A 7®
*> í^. •,k’J
* ’ f HIE REPUBLIC OF UGANDA

—Uganda Oa/étfe ”ed
C5/<y^/
Vol. CIII No. 33 31st May, 2010 Price: Shs. 1500

CONTENTS Page Alere Secondary School
ADJUMAN DISTRICT

The Education (Pre-Primary, Primary and (a) Foundation Body Representatives (b) Parents' Representatives
1. Mr. Akule Illa Francis 1. Mr. Opeli Stephen
Post-Primary) Act—Notices ... ...271-341 Mr. Maku Anthony Chira Mr. Masudio Santa Amayo
Advertisements ... ... ... ... 341 3. Mr. Okuga Flamine Paranza
4. Mr. Muni Anjero Arua Moini
5. Mrs. Alice Sebit

(c) Local Govt (LCV) Representative (d) LC III Representative
General Notice No. 216 of 2010. 1. Mrs. Tazio Rose Ruga 1. Mr. Mau Kodli Gabriel

THE EDUCATION (PRE-PRIMARY, PRIMARY AND (e) Teacher Representatives (0 Old Students' Representative
POST-PRIMARY) ACT, 2008. 1. Asibo Bosco 1. Mr. Masudio Sundary Dradri
2. Atio Florence
(Act No. 13 of 2008)
Aputi Secondary School
(Section 28(1) and Paragraphs 3 and 7(2) AMOLATAR
of the Third Schedule) (a) Foundation Body Representatives (b) Parents' Representatives
1. Rev. Fr. Desiderious Pule 1. Mr. Okello Solomon Ogwal
NOTICE. 2. Ms. Judith Akello 2 Mrs. Febwol Filda Rose
3. Mrs. Beatrice Ogony
PUBLICATION OF CONSTITUTIONS OF BOARDS OF 4. Mr. Charles Ochero Okello
5. Mr. Venantius Okello Agum
GOVERNORS OF SECONDARY SCHOOLS
(c) Local Govt (LCV) Representative (d) LC III Representative
Notice is given by the Minister of Education and Sports 1. Mr. Cong Nelson 1. Ms. Adongi Margaret
that Boards of Governors for Secondary Schools are
constituted under section 28(1) and paragraphs 3 and 7(2) of (e) Teacher Representatives (0 Old Students' Representative
1. Mr. Ocen Joseph 1. Mr. Elwelo Geoffrey
the Third Schedule of the Education (Pre-Primary, Primary 2. Mr. Wana Denis
and Post-Primary) Act, 2008, Act No. 13 of 2008 as
specified in Appendices I and II, respectively as follows— Awelo S S
AMOLATAR DISTRICT
(a) Foundation Body Representatives (b) Parents' Representatives
APPENDIX I 1. Mr. Epie Tom
1. Rev Agang Okello Jimmy
7 Mrs. Apollo Ruth Ebong 2. Mrs. Hellen Tian
BOARDS OF GOVERNORS WITH TWELVE MEMBERS 3. Mr Ecam Nelson 3. Mr. Obua David
4. Mr. Olwa David
Abim Secondary School
ABIM (c) Govt Representatives (d) LC Representatives
1. Mr. Elope James 1. Mr. Patrick Okello Okot
(a) Foundation Body Representatives (b) Parents' Representatives ? Mrs. Kadija Baker 2. Mrs. Sophia Obang
1. Mr. Logira Sam 1. Mr. Abala Marino Otuu 3. Mr. Otema Hellen Rose
Apio Grace [Ms] 2 Ms. Pisquila Omara
3 Mr. Okullo Oywek Simon Peter (e) Teacher Representatives (0 Old Students' Representative
Mr. Ayen Jackson R.B 1. Mr. Obok David 1. Mr. Ongom Sam Morris
4
Mr. Ayen Dominic 2. Mr. Okwir Tom
5
Aleme Comprehensive Secondary School
(c) Local Govt (LCV) Representative (d) LC III Representative
AMOLATAR DISTRICT
1. Hon. Achuma Berna 1. Hon. Okoli Richard Collin
(a) Foundation Body Representatives (b) Parents' Representative
(e) Teacher Representatives (0 Old Students' Representative 1. Mr. Ojok Francis 1. Ms. Lucy Oluma
1. Ms. Okello Proscovia Daphine 1. Mr. Olwit Nelson Otim 2. Ms. Hellen Rose Otema 2.
•> Mr. Oringo Yosam Ben Rev. Fr. Peter Paul Okuta
3.
4. Rev. Fr. James Obot
Adjumani Secondary School 5. Rev. Atine James
ADJCMANT
(c) Local Govt (LCV) Representative (d) LC III Representative
1. Mrs. Clara Tyan 1. Mr. Okao Ambrose
(a) Foundation Body Representatives (b) Parents' Representatives
1. Ms. Tadusia Lilly 1. Ms. Kentembwe Mary Guma (e) Teacher Representatives (f) Old Students' Representative
■» Mr. Edward Gabu Amacha n Mr. Opeli Stephen 1. Mr. Okwir Peter O Mr. Eyer Ogwang Janet
n Mr. Acir Alex
3. Mr. Vudriko Tali Peter
4. Mr. Masudi Nasur Kurube
Amolatar Secondary School
5. Mr. Jurugo Patrick
AMOLATAR DISTRICT
(c) Local Govt (LCV) Representative (d) LC III Representative (a) Foundation Body Representatives (b) Parents' Representatives
1. Hon. Amoko Daniel Samba 1. Hon Idha Bosco 1. Rev. Canon Jacky M. Otto O. 1. Mr. Oruk Moses
n Rev. Felix Ogwang Ocen -> Mrs Filder Ebwol
(e> Teacher Representatives (D Old Students' Representative 3. Mrs. Apio Clara Tyan
1. Ms. Dracho Mesiku Regina 1. Mr. Oyam Richard 4. 'Mrs. Agnes Okello O.
Mr. I’jiga Stephen 5. Mr. Ocen Hannington