Uganda Government Gazette dated 2002-09-10 number 52

GAZETTE EXTRAORDINARY
tNnjrhe
*fc‘Kt UBRAfty
Tin: lUl KJCIlf re.ASOA

Registered at the
Published

Uganda Gazette
General Post Offic e for
transmission within
East Africa as a
by
Newspaper
Authority

Vol. XCIV No. 52 10th September, 2002 Price: Shs. 1000
CONTENTS V Page 27 MBARARA TUSHEMERARWE CHRISTINE
The Electoral Commission Act—Notices ............ 387-455 28 MOROTO PULKOL HELLEN
Advertisements ...................................................... 931 29 MOYO ABIO HILDA
31 MUBENDE NAJJUMA FAR1DAH SHATRAH
33 NEBBI KUMAKECH JACKLINE
34 NTUNGAMO BINDEEBA BARBRA CYNTHIA
General Notice No. 315 of 2002. 36 RAKAI NAMAYANYA MARGRET

THE LOCAL GOVERNMENTS ACT, 1997. 37 RUKUNGIRI TUSINGWIRE JASPER
Act No. 1 of 1997. 38 SOROTI ADYANGO RACHEL FRANCES

Section 138(1). 40 ADJUMANI LEKEA ALICE
41 BUG1R1 NABIRYE PENINAH
NOTICE.
PUBLICATION OF ELECTION RESULTS FOR 42 BUS1A AGUTTU JUDITH
COUNCILLORS REPRESENTING THE YOUTH AND 43 KATAKWI AMONGIN HELLEN
PERSONS WITH DISABILITIES AT THE LOCAL 44 NAKASONGOLA NANSAMBA HARRIET
GOVERNMENT COUNCILS. 45 SSEMBABULE NABADDA DEBORAH
Notice is hereby given by the Electoral Commission 46 KAMWENGE TUKAMUBONA EMILY
that in accordance with section 138(1) of the Local 47 KAYUNGA KABAZZI BASIR1KA RUTH
Governments Act, No. 1 of 1997, results for Councillors in
48 KYENJOJO BAGUMA SPELLANZA K.
the Schedule attached to this Notice, representing the Youth
and Persons with Disabilities at the Local Government 49 MAYUGE NANSUBUGA JANET
Councils is hereby published. 50 PADER KANYANGARENG FLORENCE
51 S1RONKO NAGUDI SCOVIA
SCHEDULE.
53 YUM BE AJIKO RUKIA
DISTRICT/CITY LEVEL
54 KABERAMAIDO IBIO RUTH CHRISTINE
LIST OF ELECTED SPECIAL INTEREST GROUPS
COUNCILLORS (FEMALE YOUTH) 55 KANUNGU KARUNGI ELIZABETH B.
56 NAKAPIRIPIRIT NAPEYOK JOSEPHINE
District Elected Councillor's Name
01 APAC ACHOLA POLLY PAULINE DISTRICT/CITY LEVEL
LIST OF ELECTED SPECIAL INTEREST GROUPS COUNCILLORS
02 ARUA ANGUPARU LILLIAN
(MALE YOUTH)
03 BUND1BUGYO MPIIGWA ZAWADI.W.
04 BUSHENYI ATUHWATSE KAGWA
District Elected Councillor's Name
05 GULU LAYET BEATRICE
06 HOIMA KARUNGISAUDA 01 APAC OGWARA ROBERT
08 JINJA NAIGAGA KYAPA SARAH 02 ARUA AT1BUN1 KENNEDY
09 KABALE KYOMUHENDO HILDA 03 BUNDIBUGYO MBALIBULHA BALUKU GODFREY
10 KABAROLE LINDA IRENE 04 BUSHENYI BANYANGA SILAGI
11KALANGALA NANYONDO CAROLLNE 05 GULU MAWA FRANCIS
12 KAMPALA KIRYOWA IRENE 06 HOIMA BYARUHANGA MARTIN
13 KAMULI NAMUSISI SANUBI 08 JINJA MAYEGO KATAIDHI K.
14 KAPCHORWA CHESANG GERTRUDE 09 KABALE BYAMUGISHA SENTARO
15 KASESE MBAMBU NAOME 10 KABAROLE NYAKAANA RICHARD
16 KIBAALE NAMAGEMBE ASSUMPTAH 11KALANGALA KABUUSU MOSES .W.
17 K1BOGA NANKAB1RWA ANNE MARIA 12 KAMPALA LUBOWA HENRY
18 K1SORO TUMUHEIRWE MIRIAM 14 KAPCHORWA MANILA FRANCIS
19 KITGUM ARACH DOLLY 15 KASESE MASEREKA ELLY MAGWARA
20 KOTIDO DODO1 GRACE ALEPER 18 KISORO NTEZIYAREMYE MOSES NKUNDA
23 LUWERO NASSOZI KAKEMBO .M. 19 KITGUM OPERE WINSTON CHURCHILL
24 MASAKA SSENGENDO HADIJA 20 KOTIDO TOOL1T AMBROSE
25 MASINDI NYANGOMA MILDRED 23 LUWERO KIBUUKA LAMECK